Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореа се заканува


Северна Кореа денеска се закани дека ќе го повлече договорот за примирје со кој во 1953 година, беше завршена Корејската војна, доколку против неа бидат воведени казнени мерки. Соединетите држави планираат да ги зголемат воените трупи распоредени околу Корејскиот полуостров, „за да започнат поморска блокада, што претставува отворено објавување на војна и кршење на Договорот за примирје“ се вели во соопштението на севернокорејската војска.
XS
SM
MD
LG