Достапни линкови

Кипар: Тасос Пападопулос нов претседател на грчкиот дел


Нов претседател на грчкиот дел од поделениот Кипар, најверојатно ќе биде Тасос Пападопулос лидер на десничарската ДИКО партија. Тој, според неофицијалните резултати на вчерашните претседателски избори, добил 51, 5 насто гласови, а за неговиот против-кандидат актуелниот претседател Главкос Клеридис гласале 39 насто од избирачите. Клеридис го призна поразот од 69 годишниот адвокат Тасос Пападопулос.
XS
SM
MD
LG