Достапни линкови

Кипар: Претседателски избори


Кипарските Грци излегоа денеска на избори за нов председател на државата, две недели пред рокот во кој Обединетите нации очекуваат договор по планот за обединување на поделениот медитерански остров. Кипарските Грци со право на глас избираат меѓу 10 председателски кандидати, а според анкетите опозициониот лидер Тасос Пападополус е фаворит пред досегашниот Глафкоса Клеридис.
XS
SM
MD
LG