Достапни линкови

Брисел: Состанок на Советот на НАТО


Советот на НАТО денеска повторно ќе одржи состанок во Брисел, откако Белгија изјави дека е подготвена да го повлече ветото за заминувањето на трупи на НАТО во Турција. Белгискиот премиер Ги Верхофштад истакна дека земјата се согласува НАТО во случај на војна во Ирак, да и помогне на Турција но само во одбранбени цели. Франција, Германија и Белгија го блокираа американскиот план за помош на Турција, истакнувајќи дека ирачката криза може да биде решена по дипломатски пат.
XS
SM
MD
LG