Достапни линкови

Берлин: Шредер тврди дека сеуште е можно мирно решавање на ирачката криза


,,Сеуште е можно мирно решение за ирачката криза,, изјави германскиот канцелар Герхард Шредер обраќајќи се денеска пред германскиот Бундестаг. ,,Со Ирак несомнено владее диктатор, но дефинитивно, додаде тој ,,земјата нема атомско оружје ниту ракети со долг дострел,,. Германија ќе ги прифати сите обврски што како членка на НАТО ги има, и доколку некој од партнерите на Алијанста биде нападнат ние ќе му помогнеме,, додаде германскиот канцелар.
XS
SM
MD
LG