Достапни линкови

Белград: Барање за екстрадиција на Хашим Тачи


Властите во Белград побараа од УНМИК екстрадиција на лидерот на демократската партија на Косово Хашим Тачи, командантот на Косовскиот заштитен корпус Агим Чеку и претседателот на Алијансата за иднината на косово Рамуш Харадинај, со образложение дека против нив во Србија се во тек судски постапки за тешки кривични дела. Барањето упатено до шефот на цивилната мисија на ОН Михаил Штајнер, го достави министерот за правда Владан Батиќ.
XS
SM
MD
LG