Достапни линкови

Минхен: Договор за соработка во случај на подморнички несреќи меѓу НАТО и Русија


НАТО и Русија потпишаа договор за соработка, за спасувачки операции во случај на подморнички несреќи. Целта на договорот е спречување на трагедии како што беше случајот со потонувањето на нуклеарната подоморница ,,Курск,, во која загинаа 118 морнари. Генералниот секретар на НАТО Џорџ Робертсон и рускиот министер за одбрана Сергеј Иванов, договорот го потпишаа вчера вечер, на Конференцијата за светската безбедност во Минхен.
XS
SM
MD
LG