Достапни линкови

Мина: Два милиони муслимани неколку километри од Мека


Околу два милиони муслимански верници, се упатија денеска во долината Мина, неколку километри од Мека, на првиот ден од започнувањето на аџилакот. Верниците оваа година во споредба од мината се помногубројни. Саудиските власти превземаа дополнителни безбедносни мерки, за аџилакот да помине без инциденти.
XS
SM
MD
LG