Достапни линкови

Софија: Уапсени 45 емигранти од Ирак на бугарско-турската граница


Бугарските власти на бугарско-турската граница, уапсиле 45 илегални ирачки емигранти сокриени во два турски камиони, чија крајна цел била Грција, соопштија претставници на царинарницата во Свиленград.
Доколку дојде до голем прилив на ирачки беглаци, Бугарија е подготвена да отвори пет бегалски кампа во близина на јужната граница, истакнува владината агенција за бегалци.
XS
SM
MD
LG