Достапни линкови

Берлин: Пораз на Шредер на изборите во Долна Саксонија и Хесе


Владејачката Социјал-демократска партија на канцеларот Герхард Шредер загуби на изборите во двете германски покраини Долна Саксонија и Хесе. Како главни причини за поразот, според аналитичарите, се слабите економски резултати, зголемувањето на даноците и невработеноста. Христијанско демократската унија во Долна Саксонија освои 48 насто од гласовите, а во Хесе 49 насто.
XS
SM
MD
LG