Достапни линкови

Лондон: Најголеми британски сили во последните 20 години на пат за Ирак


Во Суетцкиот канал на пат кон Перскискиот залив, денеска впловиле најголемите британски сили за изминативе 20 години. Агенциите јавуваат дека станува збор за еден носач на авиони и хеликоптери, три борбени брода, бродови за подршка и нуклеарни подморници. Британија нареди 35 илјади војници што претставува четвртина од нејзините армиски сили, да им се приклучат на американските сили во Заливот, пред можната војна против Ирак.
XS
SM
MD
LG