Достапни линкови

Белгија: Дозволен брак на хомосексуалци


Белгискиот парламент го усвои законот со кој на истополни двојки им се дозволува брак. Белгија е втората земја во светот во која е дозволен брак на хомосексуалци, но за разлика од Холандија, тие не ќе можат да посвојуваат деца.
XS
SM
MD
LG