Достапни линкови

Њујорк: Ел Барадеј го повика Ирак на соработка


Директорот на меѓународната агенција за атомска енергија Мухамед Ел Барадеј, го повика денеска Ирак „под итно да покаже дека го променил својот став“ за да се овозможи понатамошната работа на инспекторите на Обединетите Нации за уште четири или пет месеци. „Ирак треба сам да покаже дека сака да се разоружа, а не со сила да биде приморан тоа да го стори“ изјави Ел Барадеј за британското радио Би-Би-Си.
XS
SM
MD
LG