Достапни линкови

Кој суд е надлежен за воени злосторства за време на конфликтот


И покрај тоа што во јавноста беше познато дека за делата за сторени воени злосторства против човештвото и геноцид извршени за време на конфликтот што се случи во земјава во 2001 година е надележен Хашкиот трибунал, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 деновиве донесе пресуда токму за овие кривични дела против Кренар Османи на кого му судеше за случајот со киднапирање на етнички Албанци од тетовското село Боговиње. Османи инаку беше обвинет и за малтретирање на работници од градежното претпријатие Маврово, случај превземен од Хашкиот трибунал.

Со донесувањето на оваа пресуда се отвара дилемата дали за дела за сторени воени злосторства и геноцид кои не се преземени од Трибуналот во Хаг може да постапуваат македонските судови.

За ова прашање професорот на Правниот факултет во Скопје Љупчо Арнаудовски вели

Тон

Тој објаснува дека дилемите во врска со тоа чија ќе биде надлежноста се отвораат поради тоа што

Тон

Инаку минатата година Хашкиот трибунал превзема пет случаи малтретирање на работниците од градежното претпријатие Маврово, затварањето на вентилите на браната на Липковското езеро, како и случаите Вејце, Карпалак и Љуботен.
XS
SM
MD
LG