Достапни линкови

Израел: Победа на Шарон на изборите


Израелскиот премиер Ариел Шарон, по победата на неговата партија на вчерашните избори во Израел изјави дека ќе се обиде да формира што поширока влада на национално единство. Партијата на актуелниот израелски премиер, според првите неофицијални резултати, освои 37 од вкупно 120 места во парламентот, а Лабуристите освоија 19 пратенички места. ,,Според палестинските лидери победата на десничарот Шарон дополнително ќе ја влоши состојбата во регионот.
XS
SM
MD
LG