Достапни линкови

Пјонгјанг: Средба на заменикот шеф на руската дипломатија со лидерот на Северна Кореа


Заменик шефот на руската дипломатија Александар Лосјуков, како што јавува Итартас, денеска во Пјонгјанг се сретнал со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ил. Притоа станало збор за рускиот план за решавање на кризата со обновената програма на Северна Кореа за развивање нуклерано оружје. Со него се предивуда корејскиот полустров да стане ненуклерана зона во замена на економска помош за Пјонгјанг.
XS
SM
MD
LG