Достапни линкови

Пјонгјанг: Рускиот пратеник разговараше со вице премиерот


Во рамките на дипломатските напори за надминување на нуклеарната криза со Северна Кореја, во Пјонг Јанг рускиот пратеник Александар Лушков разговараше со вице-премиерот Јо Чанг Док. Притоа, на Лушков му бил пренесен ставот на Северна Кореја дека меѓународното посредништво само ќе ја компликува кризата и оти таа треба да се решава низ директни преговори меѓу Пјонг Јанг и Вашингтон. Во меѓувреме, американскиот пратеник Џејм Кели престојува во Јапонија.
XS
SM
MD
LG