Достапни линкови

Прага: Парламентот почна постапка за избор на претседател


Чешкиот парламент ја започна постапката за избор на нов претседател кој ќе го наследи актуелниот шеф на државата Вацлав Хавел. Најсериозен кандидат е Петр Питхарт од христијанско демократската партија, но според проценките ниту еден од четирите кандидати нема да биде избран во првиот круг.
XS
SM
MD
LG