Достапни линкови

Њујорк: На инспекторите можеби ќе им треба уште една година во Ирак


На меѓународните инспектори за оружје можби ќе им биде потребна една година за да ја комплетираат својата мисија во Ирак, изјави портпаролот на Меѓународната агенција за атомска енергија Марк Гвоздецки. Ваквиот комантар доаѓа откако за време на викендот Соединетите Држави и Велика Британија испратија дополнителни 60 илјади војници во Персискиот залив. Лидерите на Турција, Иран, Јордан и Египет побараа од Ирак да соработува со инспекторите за оружје со цел да се спречи војната.
XS
SM
MD
LG