Достапни линкови

Москва: Три дневна посета на македонскиот шеф на дипломатијата


Македонската министерка за надворешни работи Илинка Митрева денеска ја започнува три-дневната посета на Русија, каде што ќе разговара со рускиот шеф на дипломатијата Игор Иванов, како и со претставници на Парламентот и на министерството за одбрана. Главни теми се меѓусебните односи, ситуацијата во Македонија и на Балканот, а ќе биде потпишана и билатерална конзуларна конвенција. Трговската размена меѓу Македонија и Русија во првите девет месеци од минатата година била во вредност од околу 75 милиони долари.
XS
SM
MD
LG