Достапни линкови

Приштина: Ругова и Даци не прифаќаат дијалог со Белград без меѓународната заедница


Претседателот на Косово Ибрахим Ругова и претседателот на Собранието Неџат Даци не прифаќаат дијалог помегу Приштина и Белград за конечниот статус на Косово во кој нема да учествуваат претставници на меѓународната заедница. Тие инсистираат главна улога во разговорите да имаат Соединетите држави и посочуваат дека конечната одлука за статусот на Косово можат да ја донесат само граѓаните на референдум.
XS
SM
MD
LG