Достапни линкови

Берлин: Откажани штрајковите на вработените во јавниот сектор


Во Германија се откажани најавените масовни штрајкови на вработените во јавниот сектор. По 30 часовни преговори, вработените и синдикалните лидери постигнаа договор со работодавачите за зголемување на платите од 3 проценти во оваа година. Невработеноста во Германија достигна рекордни 10,1 насто.
XS
SM
MD
LG