Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореа го условува откажувањето од нуклеарната програма


Северна Кореја ќе се откаже од нуклеарната програма доколку Соединетите држави потврдат дека ќе го почитуваат заедничкото коминике од 2000 година во кое Пјонгјанг и Вашингтон објавија дека немаат непријателски намери, јавуваат агенциите. Сеул соопшти дека Северна Кореја се согласила да разговара со Јужна Кореја. Ова ќе бидат први разговори откако Пјогјанг ги реактивираше нуклеарните капацитети.
XS
SM
MD
LG