Достапни линкови

Берлин: Закани за штрајк на вработените во јавниот сектор


Три милиони работници од јавниот сектор во Германија се закануваат со штрајк барајки зголемување на платите за три проценти. Преговорите меѓу владата и синдикатот продолжуваат со посредништво откако до полноќ не беше постигнат компромис. Последниот голем штрајк на јавниот сектор во Германија се случи во 1992 година.
XS
SM
MD
LG