Достапни линкови

Софија: Бугарија го запре првиот реактор на Козлодуј


Бугарија во текот на изминатата ноЌ во рамките на договор со Европската унија го запре првиот застарен нуклеарен реактор во атомската централа Козлодуј. Софија е обврзана до вечерва да го запре и вториот според реактор во Козлодуј. Според експертите и еколозите овие два реактори претставуваат опасност за околината поради недостиг на безбедносни механизми и застареност. Реакторите се во употреба 23 односно 24, од планираните 30 години.
XS
SM
MD
LG