Достапни линкови

Анкара: Парламентот ги усвои уставните амандмани


Турскиот парламент по втор пат ги усвои уставните амандмани со кои му се овозможува на лидерот на владејачката партија на правдата и развојот Таип Ердоган да стане премиер. Овој пат претседателот Ахмет Неџет Сезер не може да стави вето на амандманите, но може да распише референдум за ова прашање.
XS
SM
MD
LG