Достапни линкови

ВАШИНГТОН:Хјуман рајтс воч-САД да не користат касетни бомби


Хјуман Рајтс Воч побара од Соединетите држави да не ги користат касетните бомби додека не најдат начин да ги заштитат цивилите. Во извешатјот се вели дека Америка користела касетни бомби во Афганистан, Заливската војна и Југославија каде што беа повредени голем број цивили.
XS
SM
MD
LG