Достапни линкови

ХАГ:Завршна расправа за Плавшиќ


Денеска е завршната расправа во Хашкиот трибунал за воени злосторства во врска со случајот на поренашниот босанско српски претседател Билјана Плавшиќ. Пред судот таа призна дека илјадници невини луге биле жртви на организираните напори за преселување на несрпското население од териториите контролирани од Срби во Босна.
Пресудата за Плавшиќ ќе биде донесена во јануари наредната година.
XS
SM
MD
LG