Достапни линкови

Вашингтон: Буш ќе бара дополнителни 14 милијарди долари за одбрана


Претседателот на САД Џорџ Буш ќе побара зголемување на америкснскиот воен буџет за 14 милијарди долари, пишува „Вашингтон Пост“. Сегашниот буџет на САД одобрен од Конгресот за буџетската година што почна во октомври изнесува 364.1 милијарди долари. Администрацијата на Буш ќе бара 378.5 милијарди долари, средства со кои ќе треба да се финансира војната против тероризмот.
XS
SM
MD
LG