Достапни линкови

Вашингтон: Кисинџер поднесе оставка


Белата Куќа соопшти дека поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер поднесол оставка како претседавач на Комисијата за истражување на евентуалните пропусти на разузнавачките служби во спречувањето на терористичките напади во септември минатата година. Како причина за оставката Кисинџер ги наведува потенцијалните тешкотии што би можело да предизвикаат негативни последици врз неговите приватни интереси. Претседателот Буш, како што е соопштено, со жалење ја прифатил оставката на Кисинџер.
XS
SM
MD
LG