Достапни линкови

Сараево: Сопругата на Караџиќ поднесе оставка


Сопругата на поранешниот лидер на босанските срби Радован Караџиќ обвинет за воени злосторства, Лилјана Зелен Караџиќ даде оставка на функцијата претседател на Црвениот крст на Република Српска. Таа изјави дека оставката е морален чин како резултат на притисоците на меѓународните хуманитарни организации, вклучително и од Меѓународниот Црвен Крст.
XS
SM
MD
LG