Достапни линкови

Катар: САД и Катар потпишаа воен договор за користење воздушни бази


Соединетите држави и Катар потпишаа договор кој им дозволува на американските воени сили да ги користат воздушните бази. Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд ги отфрли информациите дека договорот е поврзан со подготовките за воени активности против Ирак, велејќи дека за овој договор се разговарало уште од поодамна.
XS
SM
MD
LG