Достапни линкови

Багдад: Инспекторите денеска паузираат поради муслимански верски празник


Инспекторите за оружје на Обединетите Нации во Ирак денеска паузираат поради муслиманскиот верски празник. Според нив, инспекцијата во првите два дена се одвивала без проблеми. Во меѓувреме, според ирачки извори, американски и британски авиони во зоната забранета за летови бомбардирале цивилни цели, при што едно лице го загубило животот. Американските сили соопштија дека бомбардирањето било одговор на против-воздушниот артилериски оган.
XS
SM
MD
LG