Достапни линкови

Вашингтон: Голема веројатност Украина да продала рaдарски систем на Ирак


Американски и британски истражувачи соопштија дека е многу веројатно оти Украина преку посредници во Ирак има доставено софистицирани радарски системи. Истрагата за ова е покрената бидејќи Стејт департментот соопшти дека ја проверил автентичноста на последниот извештај од јули 2000, според кој претседателот на Украина Леонид Кучма одобрил продажба на радарски системи за Ирак.
XS
SM
MD
LG