Достапни линкови

Брисел: Поздравени изборните резултати во Австрија


Евро-комесарот Романо Проди денеска ги поздрави изборите во Австрија најавувајки соработка со новата влада по победата на конзервативната партија на канцеларот Волфганг Шисел. Изјавата на Проди доаѓа по објавувањето на резултатите, според кои десничарската партија на Слободата на Јорг Хајдер освои само 10 проценти од гласовите. Европската Унија по минатите парламентарни избори ги замрзна седум месеци односите со Австрија поради тоа што партијата на Хајдер тогаш со 27 насто освоени гласови влезе во владината коалиција.
XS
SM
MD
LG