Достапни линкови

Пјонгјанг: Евро наместо долар за меѓународни трансакции со Северна Кореа


Северна Кореја го отфрли доларот како платежно средство во меѓународните трансакции и го прифати еврото, јави Итар тасс. Овој чекор на Пјонгјанг според агенциите, е возвратна мерка поради одлуката на меѓународниот конзорциум предводен од американците, да биде суспендирана испораката на нафта од следниот месец со цел да се изврши притиссок врз Северна Кореја да се откаже од програма за развој на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG