Достапни линкови

Атина: Посета на Реџеп Ердоган


Лидерот на партијата која победи на општите избори во Турција – Реџеп Ердоган денеска пристигна во Атина каде што со грчките лидери треба да разговара за кипарското прашање. Според аналитичарите, оваа посета е со цел Турција да обезбеди поддршка од Грција за наредниот самит на Европската Унија во Копенхаген на кој Анкара се надева дека ќе добие покана за започнување преговори за асоцијација со Унијата.
XS
SM
MD
LG