Достапни линкови

Брисел: Забрана за влез на Лукашенко во ЕУ


Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска се очекува - на белорускиот претседател Александар Лукашенко да му забранат влез во земјите на Унијата. Извори во Брисел наведуваат дека ваквиот чекор би бил преземен затоа што продолжува кршењето на човековите права во Белорусија. Во петокот Чешките власти одбија да му издадат виза на Лукашенко за самитот на НАТО што оваа недела се одржува во Прага.
XS
SM
MD
LG