Достапни линкови

Пекинг: Цемин го поздрави изборот на новиот централен комитет


Претседателот на Кина и на комунистичката партија Џијанг Цемин кој не се кандидираше на таа функцијата на денешното завршување на 16 от партискиот конгрес го поздрави изборот на новиот централен комитет во кој од 366 новоизбарни членови 180 се потполно нови лица. Се очекува кинескиот потпретседтел Ху Џинтао на утрешниот пленум да биде именуван за нов генеарлен секретар на партијата.
XS
SM
MD
LG