Достапни линкови

Пекинг: Цемин ќе ја нашушти лидерската позиција во партијата


Комунистичката партија на Кина на Конгресот во Пекинг потврди дека Џијан Цемин ќе ја напушти лидерската функција на партија со што се отвора опатот за четвртата генерација кинески лидери, јавува ројтерс. Уште 5 лидери заминуваат од политичката сцена. Нов лидер на партијата најверојатно ќе биде Ху Џинтао досегашниот потпретседател кој едниствен останува за избор во Централниот Комитет од старата гарда.
XS
SM
MD
LG