Достапни линкови

Кашмир: Девет загианти во оружени судири


Осум исламски милитанти и еден индијски војник загинаа изутрината во судирите во Кашмир, соопшти индиската полиција. Кашмир од 1947 е поделен на индиски и пакистански дел. Во судирите меѓу муслиманските сепаратисти и индиските сили во индискиот дел на Кашмир од тогаш, според индски податоци, загинале 38 илјади лица, додека ,според муслиманските бунтовници, станува збор за 70 илјади жртви.
XS
SM
MD
LG