Достапни линкови

Непал: Генерален штрајк


Генералниот штрајк во Непал на маоистичките герилци што тие го започнаа поради одлуката на кралот Џанедре да ја распушти владата денеска втор ден по ред ја парализира земјата.Училиштата и фабриките не работат а грагнаите не излегуваат од дома пордаи старвот од репресии на наоружаните групи доколку го прекршат штрајкот.
XS
SM
MD
LG