Достапни линкови

Багдад: Ирачкиот парламент денеска ќе решава за резолуцијата на ОН


Ирачкиот парламент денеска на итна седница треба да реши дали ќе ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за враќање на инспекторите за оружје. Арапската лига го повика Ирак да ја почитува резолуцијата, а Кондолиза Рајс, советник за национална безбедност на американскиот претседател Џорџ Буш, изјави дека нема да има толеранција на евентуалните опструкции на Ирак во врска со меѓународната инспекција за оружје.
XS
SM
MD
LG