Достапни линкови

Полска: Втор круг на локалните избори


Денеска во Полска започна вториот круг од локалните избори за претсавници во 1203 општини. На првиот круг на гласање што се одржа во срединта на октомври голем дел од функциите не беа воспоставени вклучувајки го и изборот на градоначалник на Варшава, бидејќи од вкупно 29 милиони регистрирани избирачи на гласање излегоа само 44,23 проценти.
XS
SM
MD
LG