Достапни линкови

Русија: Хоспитализирани 900 лица поради дизинтерија


Во јужниот дел на Русија се хоспитализирани над илјада лица мегу кои и 900 тини деца поради дијагноза на дизентерија соопшти санитарниот лекар Генадиј Онисенко.Тој додаде дека оваква епидемија која е предизвикана со консумирање на неквалитетните млечни производи од една фабрика во Краснојарската област, е незапаментена во последните неколку децении во Русија.
XS
SM
MD
LG