Достапни линкови

Вашингтон: Одбиено барањето на Кучма за нова истрага


Владата на Соединетите американски држави го одби најновото барање на украинскиот претседател Леонид Кучма да биде спроведена нова истрга во врска со сомневањта дека тој илагелано му продал радарски систем на Ирак. Портпаролот на Стејт Департментот Ричард Баучер изјави дека Укарина при претходното истражување што го спроведоа американски и британски експерти не успеала да обезбеди сигурни доакзи дека не продала такво оружје.
XS
SM
MD
LG