Достапни линкови

Пекинг: Утре почнува конгресот на Комунистичката партија


Над две илјади делегати на Комунистичакта партија во Кина денеска пристигнуваат во Пекинг пред утрешното отворање на 16 от конгрес на партијата. За време на конгресот треба да биде избрано ново раководство, односно да бидат пензинирани претседателот на партијата Џијанг Цемин, претседателот на парламентот Ли Пенг и премиерот Жу Ронгџи.Медиумите јавуваат дека се очекува потпретседателот Ху Џинтао да го замени Цемин на функцијата претседател на комунистичката партија на Кина.
XS
SM
MD
LG