Достапни линкови

Прага: Владеачката коалиција го загуби мнозинството во сенатот


Чешката владеачката коалициај на социјал-демокартите, демохристијаните и либералите го изгуби тесното мнозинство во Сенатот во вториот круг од локалните изборите што се одржаа во изминатите два дена. Најголем успех на изборите за 62 илјади претсавници во општинскиоте и градските самуправи, забележаа независните и кандидатите на малите вонпарламентарни партии и движења кои во сенатот ќе имаат девет место досегашните две места. Овие избори се битни бидејќи од нив зависи кој ќе дојде на чело на државата по истекот на мандатаот на преседателот Валцалв Хавел во февруари.
XS
SM
MD
LG