Достапни линкови

Кампобасо: Многу луѓе ноќта ја минаа надвор поради страв од земјотрес


По неколку потреси на земјиштето во текот на нокта во италјанскиот град Кампобасо и во околината, многу луѓе поради страв нокта ја минаа надвор.По земјотресот од пред два дена со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала во италијанскиот град Сан Џулиано при што загинаа 29 лица од кои повекето деца, кои настрадаа при урнувањето на училишната зграда, досега во околината се регистрирано над 100 т.н. афтер шокови. Италија денеска објави дека ке биде спроведена кривична истрага за причината за уривањето на училишната зграда што единствена се урна во земјотресот.
XS
SM
MD
LG