Достапни линкови

Москва: Обезбедени докази за Ахмед Закаев


Рускиот министер за надворешни работи Игор Иванов изјави дека Москва им обезбедила докази на данските власти оти чеченскиот пратеник Ахмад Закаев е терорист кој треба да биде екстрадиран во Русија. Закаев, кој како пратеник на бунтовничкиот чеченски пратеник Аслан Маскадов присуствуваше на Чеченската конференција во Копенхаген, е притворен од данската полиција. Москва врши притисок тој да биде ексдрадиран во Русија, иако двете земји немаат потпишано таков договор.
XS
SM
MD
LG